W tym odcinku zagłębimy się w teorię kolejek i zastanowimy, jak efektywnie zarządzać systemem, aby skrócić czas dostarczania zadań.
Wiele firm boryka się z opóźnieniami w realizacji zadań i przeciążeniem ludzi, ale nie zawsze wiedzą, jak to naprawić. W tym odcinku omówimy między innymi błędy poznawcze, które sprawiają, że podejmujemy błędne decyzje zarządcze polegające na optymalizacji nie tego co trzeba. Porozmawiamy o tym dlaczego menedżerowie często wpadają w pułapkę myślenia, że im więcej zadań wrzucą do systemu, tym szybciej zostaną one zrealizowane.
Teoria kolejek wyjaśnia (w sposób inżynierski, matematyczny), że nadmierne obciążenie prowadzi do przeciążenia systemu i jego zapchania, co znacząco wydłuża czas realizacji projektów. Omówimy prawo Little’a oraz nieliniowość relacji pomiędzy zajętością ludzi a czasem dowożenia, która to nieliniowość wynika ze stochastycznej natury systemu z wieloma kolejkami.
Przyjrzymy się typom kolejek w procesie tworzenia oprogramowania. Przykłady, które omówimy, to między innymi kod oczekujący na testowanie, zadania czekające na integrację czy współdzielone zasoby, takie jak dostęp do UX lub grafiki. Te ukryte kolejki często są przyczyną spowolnienia procesów. Na koniec opowiem, jak w praktyce usprawnić system pracy poprzez eliminację zbędnych kolejek i lepsze zarządzanie, tymi, które muszą zostać.
Zapraszam do pierwszego odcinka po wakacyjnej przerwie.
#agile #scrum #teoriakolejek #lean #kanban #efektywność